Akupunktura

Akupunktura a její modifikace patří k nejznámějším metodám z orientální medicíny. Její několik tisíc let stará historie ji řadí alespoň v Číně k nejstarším způsobům léčení.V Evropě je její historie mnohem mladší a běžně je užívána asi 50 let, u nás asi 25 let. Cílem léčby je podle tradice vyrovnávání energie jang a jin v rovnováze a tím nastolení harmonie, to je stavu zdraví v monádě buněk, orgánů i celého těla.

Vlastní léčba se provádí buď klasicky vpichy akupunkturních jehel do aktivních bodů nebo pomocí tlaku jako akupresura, pomocí elektrického proudu jako elektropunktura, laserového paprsku jako laseropunktura nebo teplem jako moxa, ale i celou řadou dalších technik.

Vlastní sezení akupunktury se provádí použitím některého způsobu stimulace nebo sedace aktivních bodů po dobu 10 – 30 minut. Počet sezení se liší dle diagnózy, ale většinou 5 – 10 x. U dětí nebo na některých citlivých místech provádíme většinou nebolestivé metodiky, zejména laserem.

K léčbě akupunkturou se hodí hlavně funkční poruchy a psychosomatické potíže.

Prim. MUDr. Jaromír Pelčík se věnuje aplikaci akupunktury od roku 1980, byl vyškolen v celé řadě zahraničních specializovaných škol a pracovišť (Čína, Korea, Kypr, SRN a další) a dosáhl u nás nejvyššího 3. stupně – školitel.

Vlastní léčbě většinou předchází některá z forem diagnostiky, při léčbě a doléčení se někdy používají i jiné způsoby jako cvičení, reflexoterapie, homeopatie.